VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustrovala Andrea Tachezy
Praha, Běžíliška 2016, nestránkované leporelo
s deskami v pevné vazbě
ISBN 978-80-906112-8-3
věk 4+

PETR BORKOVEC

O ČEM SNÍ

Poetické leporelo uložené do pevných desek prozrazuje už na rubové straně přebalu, že pohled Petra Borkovce a Andrey Tachezy na ty, kdo spřádají sny, bude oboustranně téměř konceptuální a fantazií rozhodně nešetří. Vstupní verše barevně vyznačují jednotlivé aktéry a tak trochu popostrčí malé i velké k tomu, co mají uvnitř očekávat. Z hlediska námořníka a zahradníka, přes slona, mouchu a rohlík až po babičku a švadlenku se tu v různých uskupeních veršů i básní v próze vyjevují touhy, představy a další polohy zasnění: „Moucha sní o zácloně v teplém pokoji,/ o škvíře pod poklopem na moučník,/ o místě, kam si prostě nedosáhneš.“ A podobně se dá objevovat, co ze slov básníka se přeneslo do koláží, které skrývají další rovinu osvobozujícího prožitku za zavřenými víčky, dokonce s přispěním špetky surreálna.

Petr Borkovec (1970) studoval bohemistiku na FF UK, působil jako redaktor Literárních novin, revue Souvislosti a překladatel z ruštiny. Za ranou básnickou sbírku Ochoz (1994) získal Cenu Jiřího Ortena. Jako přírodní a křesťansky orientovaný lyrik (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Needle-book) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. S nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Nejmenší čtenáře poprvé oslovil veršovaným leporelem Všechno je to na zahradě (2012).

Andrea Tachezy (1966) absolvovala ateliér animovaného filmu na pražské VŠUP. Ilustrace v knihách pro nejmladší děti vytváří kombinovanou technikou kresby, akvarelu a koláže, jak je patrné např. z knih Zuzany Kovaříkové Za zvířátky do lesa (2012) a Za zvířátky k vodě (2013). Příležitostně vytváří textilní hračky a kalendáře. Její trojrozměrné leporelo Ferdinande! (2013) s verši Robina Krále získalo Zlatou stuhu a bylo zapsáno na Honour list IBBY, další Zlatou stuhu získaly její ilustrace k pohádce Ivana Binara Bořivoj a blecha Fló (2014).

Návrat zpět