VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustrovala Eva Chupíková
Praha, Portál 2016, 96 stran
ISBN 978-80-262-1002-3
věk 8+

ALŽBĚTA DVOŘÁKOVÁ

HERKULES A STRAŠIDLA

Cesta z města znamená pro pražského kocoura Herkula, perského škarohlída srovnatelného s protivnými kočičáky z televizních reklam, propad na společenském žebříčku. Na zanedbaném venkovském statku, kam se jeho lidská panička přestěhovala za partnerem, už tento snob nejenže není středem pozornosti, ale navíc ho čeká jedno nadělení za druhým. Obtížně se sžívá jak s pánským přírůstkem do smečky, jenž pracuje z domu, tak s micinkou, která coby protřelá světoběžnice obývá vnitřek vysloužilého auta. A ke všemu tu někdo straší a na zdech se objevují výhrůžné veršíky! Příjemné překvapení v oboru prózy pro mladší školáky, postavené na energickém rukopisu ovládajícím talent šetřit slovy, vynalézavě spájí říši lidí s myšlením zvířat – a vyprávěcí čas minulý s akcí v čase přítomném, aby se fantomům přišlo na kloub. Ohrožují prokletý dům vážně zvířecí duchové, nebo tu husto vytváří člověk?

Alžběta Dvořáková (1971), absolventka bohemistiky na FF UK, působí jako překladatelka, redaktorka a lektorka češtiny pro cizince. Ve spolupráci s Viktorií Bartoníčkovou publikovala knihu Cesta z mlčení (2009), která líčí mnohaletý zápas mladé ženy o znovuovládnutí řeči po mozkové příhodě. V knížce prvního čtení Nanukova dobrodružství (2013) seznámila děti s malamutím štěnětem Nanukem a popsala jeho nenadálou pouť za polární kruh.

Eva Chupíková (1974), původem ze slovenského Ružomberka, vystudovala filozofii a anglickou filologii na FF UP Olomouc. Zaměřuje se na knižní ilustraci a grafiku, zpracovala několik designových řad školních kufříků a desek na výkresy. Její něžný rukopis poetizující kouzla přírody našel uplatnění v knihách Daniely Krolupperové Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011) a Mizící hmyzíci (2013) a dále v knihách Zuzany Štelbaské Zornička (2015) a Filipko (2016). V edici průvodců S pastelkami po… postupně přibližuje naše hrady, zámky a kláštery. Hravost využívá i v autorských knihách Můj prázdninový deník (2011) nebo Královské karty Karla IV. (2016).

Návrat zpět