VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustrovala Markéta Vydrová
Praha, Albatros 2015, 148 stran
ISBN 978-80-00-04078-3
věk 9+

MICHAELA FIŠAROVÁ

NÁŠ DVŮR MÁ TAJEMSTVÍ

Titul novely bezesporu dětského čtenáře přiláká – a stejně tak zápletka, protože touha mít domácí zvířátko a starat se o něj odedávna testuje pečovatelské instinkty. Autorka pozvolna odkrývá tajemství, na které Ondra s Johankou narazí na dvorku jednoho domu na pražské periferii. Úkryt svede dohromady trojici přátel, která se zprvu zaměřovala na pomoc tomu nejslabšímu. Vlídná ponaučení i autentické dialogy vyvracejí mylné představy každého z aktérů, a tak Ondra po napínavém dobrodružství už zcela jinak vnímá svého bratránka, s nímž se kvůli nemoci v rodině jenom velice nerad dělil o nedotknutelný pokoj. A právě o sdílení radostí a strastí v příbuzenských i kamarádských vztazích vypovídá autorčina próza přirozeně, nenásilně, ba s obdivuhodným citem.

Michaela Fišarová (1971) vystudovala PedF UK, absolvovala roční stáž na pražské DAMU a studium angličtiny na Stoke-on-Trent College. Učí na základní škole a hraje v nově vzniklém pražském divadle Troníček. Za prvotinu Nikolina cesta (2012) byla oceněna Zlatou stuhou 2013. V současné české literatuře pro mládež reprezentují její knihy málo obsazený žánr sociální prózy. S ilustrátorkou Anetou Žabkovou připravila pro budoucí školáky dvojici knížek A–Ž půjdeš do školy: Pro kluky, co se neztratí a A–Ž půjdeš do školy: Pro holky, co se neztratí (obě 2016).

Markéta Vydrová (1968), plodná výtvarnice ve svobodném povolání, ilustruje poslední dobou knihy z produkce nakladatelství Triton, Albatros a Grada. Její kresby zpravidla doprovázejí tvorbu pro menší děti (autorské pohádky Kočkopes Kvído, Modrý Poťouch či Strašibraši aneb Tajemství věže v Kamsehrabech Miloše Kratochvíla), popřípadě uměleckonaučnou literaturu (Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě Daniely Krolupperové, 2010).

Návrat zpět