VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustrovala Lucie Dvořáková
Praha, Knižní klub 2015, 80 stran
ISBN 978-80-242-5156-1
věk 6+

JIŘÍ KAHOUN

JEŽIBABA NA KOLOBĚŽCE

V nitru Kodského polesí poblíž bájného Tetína, v revíru jako stvořeném pro pohádkové neplechy ryze domácího provedení, stojí stranou od lidí stavení s rybníčkem, kde hospodaří bubáci, hastrman a další nekrvežíznivá strašidla. S figurkami od Josefa Lady si nezadají už proto, že ježibaba Křížalka, jež v umění čarodějném cvičí bubáčka Mezulánka, ustavičně naráží na schválnosti vodníka Vošploucha. Sousedské škorpení má za následek zvýšený výskyt ucháčů či cabrdupů, které je třeba postavit do latě. Pásmo příběhů o večerníčkové délce vyznává víru, že veškerá alotria se stejně jako v pohádkách Václava Čtvrtka co nevidět napraví. A co víc, různice rozparáděných postaviček znějí příjemně expresivně v místech, kde Jiří Kahoun dětem i jejich rodičům ukazuje, že mateřština není k zahození ani tehdy, strašíme-li věrohodně – v obecné češtině opepřené germanismy.

Jiří Kahoun (1942), původním povoláním umělecký kovář a kameník, se řadí k nejzkušenějším tvůrcům próz pro nejmladší školáky, které těšil i v časopise Sluníčko. Zaujal už debutem Pískací kornoutek (1984, zfilmováno). Podle jeho námětů byly natočeny seriály Příhody včelích medvídků, Včelí medvídci od jara do zimy, Jak se mají včelí medvídci? (knižně 1992, 2005 a 2009; výtvarník Ivo Houf) či Toronto Tom, kocour z Ameriky (knižně 1993, ilustrace Jitka Walterová). Jeho pozdější tvorba se vyznačuje okouzlením dopravou (O mašinkách, 2007; O létajících strojích, 2013) a návratem k jistotám pohádky (Co se zdá medvědům, 2015). V roce 2013 obdržel Zlatou stuhu za celoživotní přínos literatuře pro děti a mládež.

Lucie Dvořáková (1959), absolventka ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP, patří k našim nejžádanějším ilustrátorkám. Dvojnásobná držitelka Zlaté stuhy doprovodila snovými kreacemi mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, nověji i Miloše Kratochvíla nebo Petra Stančíka. Věnuje se také animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a výpravě televizních pořadů pro děti (pohádková říše Fanfárie na kanálu ČT D:). Za návrh cyklu ilustrací ke Středověkým pohádkám Martiny Drijverové obdržela čestné uznání kolegia Namibook Island Illustration Concours 2013.

Návrat zpět