VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustrovala Tereza Ščerbová
Praha, Běžíliška 2016, 28 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-906112-7-6
věk 6+

ROBIN KRÁL

NA DLOUHOU TRAŤ

V sedmém sešitku řady Mikroliška, kapesní edice próziček a básniček vhodných pro četbu dětí v pohybu, vytvořil oceňovaný autor obdobu zdravovědného evergreenu Josefa Kožíška Polámal se mraveneček pro naši uřícenou dobu. Sportovkyně Šárka při návratu ze závodů nedávala na ulici pozor a po srážce s tramvají se téměř podruhé narodila. V nemocnici, doma i na opatrných výletech prožívá rekonvalescenci na hraně černého humoru, avšak ten podle Andrého Bretona odedávna léčí. Robin Král svolává dívčiny neposlušné končetiny pravidelným veršem střídavé délky s využitím situací, v nichž se komicky ozývá idiomatika češtiny („noha na volné noze“, „ruce to nemají v rukou“), aby její tělo vrátil zase do života. Povel „Kluci, pozor, červená!“ už dodávat nemusí – poradil si bez poučování.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií zachytil v pásmech Šimon chce být krotitelem, Z Kroměříže do Paříže (obě 2011) a v netopýřím 3D leporelu Ferdinande! (2013, Zlatá stuha za ilustrace). Krom toho vytváří či překládá písňové texty: spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka (hry Hurvínek mezi osly, Jak s Máničkou šili všichni čerti) a kapelou Toxique. Za poeticko-technický vzorkovník básnických forem Vynálezárium (2015) obdržel Magnesii Literu v kategorii knih pro děti a mládež.

Tereza Ščerbová (1982) studovala výtvarnou výchovu na FF Ostravské univerzity a ilustraci na VŠUP v ateliéru Juraje Horvátha. V rámci studia absolvovala stáž ve švýcarském Lucernu pod vedením Pierra Thomé. Spolupracuje mj. s časopisy Živel a Host, s nakladatelstvím Argo a výtvarnou školkou Malvína. Její zasněné ilustrace k próze Marky Míkové Škvíry (2014) získaly Zlatou stuhu v kategorii knih pro starší děti a mládež. Podobně povznesla i pohádkový text Lenky Brodecké Hledá se hvězda (2015), zapsaný letos do mezinárodního katalogu White Ravens.


Návrat zpět