VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016

Ilustroval Jan Hísek
Dalovice u Karlových Varů,
Vydavatelství ART 2016, 36 stran
ISBN 978-80-906384-1-9
věk 9+

VRATISLAV MAŇÁK

O NEBESÁŘI

Z autorské pohádky Vratislava Maňáka sálá bohatá imaginace andersenovského ražení, a přitom zůstává výrazově suverénním vyprávěním o putování za světlem, jež rozžíhá život i dobro v lidech. Horské údolí zaplaví kalná voda a zhasne toto životodárné světlo také v domě, kde přebývá Klárka se svou nemocnou matkou. Dívenka se symbolickým jménem se sama vydává na dlouhou cestu za Nebesářem, aby od něj získala hřejivý plamen, který by její maminku zachránil. Jenže chápavý vládce oblohy nevydá vzácnost tak snadno a klade žadatelce tři hvězdné otázky. Nadaný prozaik čtenářům bez rozdílu věku předkládá lyrizující podobenství o lásce, odvaze a netušených tajích, jež se skrývají mezi nebem a zemí a zrcadlí se ve snových mezzotintách Jana Híska.

Vratislav Maňák (1988) absolvoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK, kde v současné době také přednáší. Pracuje v České televizi. Za povídkový debut Šaty z igelitu získal roku 2012 Cenu Jiřího Ortena. Věnuje se rovněž tvorbě pro děti: v roce 2014 vydal pohádkovou féerii Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas (2014, nominace na Magnesii Literu). Na základě jedné z jeho látek vytvořených pro večerní pořad Českého rozhlasu Hajaja vznikla cestovatelská groteska Expedice z pohlednice (2016).

Jan Hísek (1965), výrazný malíř a grafik své generace, studoval na VŠUP v ateliéru Milana Hegara a Jana Solpery. Jeho vyjádření dominuje technika mezzotinty, jíž vyzdobil i pohádkovou knihu Violy Fischerové Co vyprávěla Dlouhá chvíle (2005, 2016). Podobně subtilně ilustroval mnoha grafickými technikami desítky titulů, mj. Tolkienovu pohádku Kovář z Velké Lesné (1995), soubor islandských legend Mrtvému nože netřeba (2008) v uspořádání Jóna Árnasona, výbor z tvorby Vítězslava Nezvala Moře láska má (2010) či pohádku Šťastný princ Oscara Wildea (2014). Je vyhledávaným tvůrcem bibliofilií.

Návrat zpět