VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Juraj Horváth
Praha, Baobab 2015, 36 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-7515-015-8
věk 10+

MARKA MÍKOVÁ

ŽVEJKAČKY

Svazek vskutku neobvyklého formátu, evokující obří žvýkačku v průhledném obalu, obsahuje na třicet básní a písňových textů, takže ho lze považovat za aktuální sumář autorčina básnění. I titul sešitu není zvolen náhodně, protože si s fenoménem žvýkání dál pohrává, a jeho tematický rozptyl odráží situace, při nichž se tato cukrovinka vyskytuje. Marka Míková čerpá z rozverných rodinných okamžiků, radostí i strastí, které nás denně provázejí. Její verše se nerýmují pravidelně, avšak rytmizační potenciál vybízí ke zpívání už proto, že nešetří vtipnými citoslovci. Najdeme mezi nimi i mikropříběhy o tom, jaké je to vydat se s tátou na ryby nebo ochutnat u tety báječnou svíčkovou. Dvoustránkové ilustrace Juraje Horvátha prožitek z četby a zpěvu prohlubují nápaditým propojováním textu s obrazem.

Marka Míková (1959) vystudovala obor loutkoherectví na DAMU, hrála v několika filmových pohádkách a vystupovala ve skupinách Dybbuk, Panika a Zuby nehty. Pracovala jako režisérka v dětském divadle Minor, v současnosti se věnuje dabingu. Její prvotina Roches a Bžunda získala ocenění Nejkrásnější česká kniha 2001. Islandská Knihafoss (2007) byla podobně jako prózy Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera. Vypravěčsky neotřelý klukovský příběh JO537 (2009) získal Zlatou stuhu. V roce 2015 vydala ještě vyprávění o medvídkovi ze „Sinhapůru“ Jonáš spěchá domů.

Juraj Horváth (1974) absolvoval ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, který od roku 2003 vede. Věnuje se kresbě, grafice, designu, ilustraci a se svou ženou Terezou Horváthovou vydává knihy v nakladatelství Baobab. Ilustroval či graficky upravil desítky titulů (např. Egbérie a Olténie Sylvy Fischerové nebo Muž z hodin Vratislava Maňáka). Za svou invenci obdržel několik prémií Nejkrásnější česká kniha. Za dřevořezy k souboru indiánských Příběhů z parní lázně v adaptacích Herberta T. Schwarze získal na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa 2001.

Návrat zpět