VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Jaromír Plachý
Praha, Meander 2016, 188 stran
ISBN 978-80-87596-90-6
věk 7+

JAN NEJEDLÝ (ED.)

MALÝ HUMORISTA

Národ, jenž si na své vtipnosti tolik zakládá, by neměl podceňovat péči o mladé humoristické kádry, jinak tomuto léčivému postoji ke světu hrozí úpadek, jaký už bývá hojně k vidění v amatérských videích vystavených v kyberprostoru. Specialista na komický folklor sestavil za tímto účelem kapesní příručku pro školní vtipálky, v níž prezentuje bavičské umění v širokém záběru od breviáře blbinek až po fantastickou fintologii. Ať už však Jan Nejedlý žactvu předkládá k zapamatování záludné luštěniny, škádlivky i nachytávky, vybroušené kameňáky nebo soupis šíleností ze žákovské knížky korunovaných jinými hrůzostrašnostmi, vychází z přesvědčení, že humoru není nic cizí. Vždyť „smích je brána, kudy se do nás dostane mnoho dobrého“, pravil Christian Morgenstern, i kdyby se u toho nachomýtlo taky pár hovínek a špetka rouhavosti.

Jan Nejedlý (1971) absolvoval PedF UK a pracoval jako učitel a publicista, mj. v literárních časopisech Nové knihy a Tvar. Nyní vede měsíčník Rodina a škola. Zájem o surrealismus, patafyziku a spodní patra lidové tvořivosti vtělil do bestiáře městských mýtů Nová pražská strašidla (2012). Poklady školkového a školního humoru shrnul do výboru Mistr sportu skáče z dortu (2014), dále uspořádal výbor z tvorby surrealistického básníka Karla Šebka Dívej se do tmy, je tak barevná (1996) a antologii erotických textů Jezdec na delfíně (2005, s R. Kopáčem). Uplatňuje se i jako scenárista dadaistických klipů.

Jaromír Plachý (1986) studoval v ateliéru animace na VŠUP. Věnuje se tvorbě počítačových her, animaci, ilustraci a komiksu. Pro studio Amanita Design vytvořil hru Botanicula (2012), za niž získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Za klip Nunovó tango (2010) obdržel hlavní cenu na třeboňském Anifilmu a na turínském festivalu. Sérií stripů Jiné světy (2007–2011) a knihou komiksů Kmen a jiné příběhy (2007) upoutal porotce festivalu Komiksfest; jeho další komiksový počin představuje knížka Koule a Krychle (2010). Kresbami doprovází také sbírku Daniely Fischerové Tetovaná teta (2015).


Návrat zpět