VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Adolf Born
Praha, Slovart 2015, 96 stran
ISBN 978-80-7391-987-0
věk 7+

JIŘÍ ŽÁČEK

EZOPOVY BAJKY

Jeden z posledních svazků, do nichž se promítla téměř čtyřicetiletá spolupráce Jiřího Žáčka s Adolfem Bornem, se vrací k odkazu bajkaře ze starověké Malé Asie. Ezopovy ponejprv ústně šířené miniatury byly zapsány nesčíslněkrát, tradují se v různých překladech a převyprávěních, a proto jen málokdy tušíme, že jejich základ vznikl nejspíš už v šestém století před naším letopočtem. Každá generace se s nimi setkává od útlého věku a adaptátor je malým i velkým předkládá s vtipnými průpovídkami (O zlatém vejci aneb Kdo chce víc, nemá nic), aby uhladil ostny přílišné návodnosti. Střety, rozbroje a úskoky ze světa zvířat, lidí a antických bohů, po úsměvech vedoucí čtenáře rovněž k zamyšlení, doprovázejí výpravné ilustrace s citem pro komično, který byl pro Bornovy dvounožce i čtvernožce tak příznačný.

Jiří Žáček (1945) absolvoval stavební fakultu ČVUT a do roku 1991 pracoval jako nakladatelský redaktor. Už první básnické knihy pro děti Aprílová škola (1978), Ahoj, moře (1980), Kolik má Praha věží (1984) a Pro slepičí kvoč (1986) mu zajistily široký ohlas publika. Autor oblíbeného Slabikáře (s ilustracemi Heleny Zmatlíkové) a scénáře k večerníčku Krysáci (2010) adaptuje i klasické látky lidové slovesnosti ze všech koutů světa: mj. ve svazcích Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky (2011), Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky (2013) a Chytré pohádky pro malé rozumbrady (2014; všechny s ilustracemi A. Borna).

Adolf Born (1930–2016), malíř, grafik a ilustrátor, studoval VŠUP a absolvoval AVU. Ilustroval na čtyři stovky knih pro všechny věkové kategorie. V tvorbě pro děti a mládež se proslavil ilustracemi k původně večerníčkovému seriálu Mach a Šebestová Miloše Macourka (1977, knižně 1982). Spolupráce s Jiřím Žáčkem se datuje už od básníkova debutu Aprílová škola. Svou tvorbu vystavoval na desítkách samostatných i kolektivních výstav a obdržel za ni četná ocenění (Zlatá stuha, Nejkrásnější kniha roku, Zlaté jablko BIB apod.).

Návrat zpět