VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Daniel Michalík
Praha, Meander 2016, 72 stran
ISBN 978-80-87596-89-0
věk 8+

MARKÉTA PILÁTOVÁ

KIKO A TULIPÁN

V pokračování pohádky o japonské holčičce Kiko zavádí Markéta Pilátová hrdinku na zámek ve Velkých Losinách u Šumperka, který sama důvěrně zná z dětství. Tatínek, „doktor knih“ a restaurátor, se tu cele věnuje dalšímu tajuplnému svazku a místní zámecká zahrada se pro osamělou dívenku, jejíž kamarádi zůstali v Kroměříži, stává prostorem pro hry a fantazie. Při večerních toulkách se jí s mnohým svěří oživlí trpaslíci a zvědavost ji zavede až k ušlechtilé Archivářce. Skládačky origami a zejména jejich mistrovská varianta – květinová koule kudusama, jejíž výrobu Kiko tak soustředěně ovládá – sehrají podstatnou roli v souboji s Pánem neživých věcí, který kolem sebe šíří zlo a v daleké minulosti pohltil moudrost léčivých bylin i s kořenářkami.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na UP v Olomouci a pracuje jako publicistka, překladatelka ze španělštiny a učitelka potomků českých emigrantů v Brazílii a Argentině. Její románový debut Žluté oči vedou domů (2007) byl nominován na Magnesii Literu, podobně jako próza Má nejmilejší kniha (2009). V literatuře pro děti na sebe upozornila pohádkou Kiko a tajemství papírového motýla (nominace na Magnesii Literu 2010). Nejmenším čtenářům dále věnovala knihy Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009), Víla Vivivíla a piráti jižního moře (2010) a Jura a lama (2012). Spolu s chovatelem Markem Ždánským sepsala příběhy gorilí samice Moji (Gorilí táta, 2013) z pražské zoo.

Daniel Michalík (1974), absolvent sklářské průmyslovky v Železném Brodě a ateliéru filmové a televizní grafiky VŠUP pod vedením Jiřího Barty, působil nejprve ve sklářství a svá díla vystavoval mj. v Japonsku. Nyní se věnuje grafickému designu, volné tvorbě a digitální ilustraci. Zaujal doprovodem ke knize Markéty Pilátové Kiko a tajemství papírového motýla (2010) a k úsměvnému průvodci Radka Malého Poetický slovníček dětem v příkladech (2012).

Návrat zpět