VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Lukáš Urbánek
Praha, Labyrint / Raketa 2016,
172 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-86803-40-1
věk 5+

MILADA REZKOVÁ – LUKÁŠ URBÁNEK

DOKTOR RACEK – CESTA KOLEM SVĚTA ZA 31 PÍSMEN

Doktor Racek? Kdepak fracek. Nejdřív si dojel pro výroční cenu Zlatá stuha jako motorkář, pak si na svazích dadaistické poezie coby lyžař vybojoval druhou – a teď nám mává z rakety s pověřením dát dohromady abecedu rozkutálenou po všech světadílech. Tak pěkně svižně a rozpustile „od Á do Zet a pak zpátky/ chce to výdrž, žádné zkratky“. Při cestě po glóbu dojde i na Queensland a Yukon, ba i na Xandrbábov (kdo by to byl čekal), WC (každý tam občas musí) a Tibet, neboť hrdina si cení svobody. Básnířka Milada Rezková ho v duchu Šrutova rozpustilého nonsensu zavléká do končin, kde se ze zastydlých kadlubů říkadla vyloupne cosi patřičně vykutáleného, a Lukáš Urbánek k tomu do linek a čtverečků školních sešitů přidává koláže, jak by je vystřihli sami nejmenší. Písmenkové pábení v rytmu punku doplňují recepty, komiksy, hádanky a slovníček citoslovcí A–Ž.

Milada Rezková (1979) pracovala jako produkční v Galerii Rudolfinum a vystudovala obor jazyková a literární kultura na PedF Univerzity Hradec Králové. Ve spolupráci s výtvarníkem Lukášem Urbánkem vytvořila obrazové knihy Doktor Racek jede na prázdniny (2008) a Doktor Racek na horách (2009). Přispívají spolu i do časopisu Raketa. V libretu knihy Babočky (2010) obrátili podobně nenásilně pozornost k nenahraditelnému poutu seniorů a nejmladší generace. V dobrodružné koláži Hurá na kajak! (2013, Zlatá stuha za výtvarný počin roku) hravě uctili osobnost českého fotografa Ladislava Sitenského.

Lukáš Urbánek (1973), absolvent ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP, se zabývá filmovou animací, pravidelně spolupořádá komiksové dílny a podílí se na „babypunkovém“ projektu Kašpárek v rohlíku. Kromě soustavné výtvarné spolupráce s básnířkou Miladou Rezkovou, za kterou byl odměněn třemi Zlatými stuhami, doprovodil např. soubor japonských kaidanů Strašidelný chrám v horách (2009) nebo komediální prózu Ema a pusinkový lupič (2015) Rudolfa Krále. S komiksem Adamův deník zvítězil v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2007.

Návrat zpět