VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Jindřich Janíček
Praha, Labyrint a Take Take Take 2016, 96 stran
ISBN 978-80-87260-83-8 (Labyrint)
ISBN 978-80-906111-3-9 (Take Take Take)
věk 12+

TAŤÁNA RUBÁŠOVÁ – JINDŘICH JANÍČEK

WILLIAM & MERIWETHER: PODIVUHODNÁ ROBOTÍ EXPEDICE

Výpravný komiksový deník z mise dvou vysoce inteligentních strojů na Zemi po katastrofě zpracovává námět, jaký známe z dystopií Pierra Boullea nebo Cormaca McCarthyho. Robotí křestní jména William a Meriwether – jakož i jejich apartní klobouky – upomínají na prospektory amerického Západu Williama Clarka a Meriwethera Lewise, hledající pro náš vzkvétající druh nový životní prostor. V divočině však kovoví průzkumníci nacházejí samé „nezkorodované“ podivuhodnosti z věku lidí: hokejový puk, bource morušového, sluchátka… U řeky, v šachtách dolu i v opuštěném chrámu civilizačního umu se oba vytrvale pošťuchují a jsou tím vlastně nadmíru lidští, byť na probádávaném území narážejí na kopy materiálu, který jejich výkonný software nechápe. Komedie plná omylů a potměšilostí směřuje spíš k tragédii: není-li už tahle Země pro starý a nenajdou-li se na ní vbrzku ani rozumní mladí, zbude nanejvýš bezdůvodný robotí optimismus.

Taťána Rubášová (1988) studuje scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Pracuje jako redaktorka v České televizi a je rovněž libretistkou sci-fi komiksu Přicházíme v míru ve jménu lidstva (2015, s J. Janíčkem). S krátkometrážním snímkem Na Knížecí (2014) zvítězila v projektu My Street Films, vypisovaným ve spolupráci s londýnským dokumentárním festivalem; s remakem Americké krásy (2014) zvítězila v soutěži Done in 60 Seconds.

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a studuje VŠUP v ateliéru ilustrace. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016) nebo prázdninový cestopis Annie a berlepsové (2014) Venduly Borůvkové. S grafičkou Nikolou Klímovou provozuje studio a nakladatelství Take Take Take.


Návrat zpět