VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustrovala Lucie Dvořáková
Praha, Meander 2016, 24 nečíslovaných stran
ISBN 978-80-87596-91-3
věk 5+

PETR STANČÍK – LUCIE DVOŘÁKOVÁ

JEZEVEC CHRUJDA NAŠEL VELKOU LÁSEČKU

Tvůrčí dozrání někdejšího šéfa českých patafyziků, na němž se vedle zklidnění středního věku podílejí i otcovské city, je znát ve výrazu. A přece má v posledních knihách Petra Stančíka stále navrch prvotřídní jazyková komika, jakou by čtenář mezi jeho kolegy spisovateli hledal jenom s námahou. Už potřetí ji předvádí i svérázný jezevčí bojovník z lesa Habřince: mlčen livý, zato přičinlivý patron Chrujda, jenž neváhá vylézt z nory, má-li hájit obecné dobro nebo vlastní nezadatelná práva na zvířecí štěstí. V souboji o srdéčko lasičky Aničky, na níž si brousí zuby i elegantní tchoř Smradolf, ledacos napoví výlet do krápníkové jeskyně, kde v temnotách nad ponornou říčkou Žbluňkvou číhají hejna krvelačných cucířů. Jezevec však zná recept, jak vystrnadit strach a s ním i milostného soka, aby už za jeho vyvolenou ani nepáchl.

Petr Stančík (1968), básník, prozaik a esejista surrealistického vyznání, se v literatuře až do roku 2006 pohyboval pod pseudonymem Odillo Stradický ze Strdic. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako učitel, televizní režisér, textař a konzultant. Sestavil antologii české poezie Ryby katedrál (2001). V románu Pérák (2008) s nadsázkou komentuje osudy mytického supermana z protektorátní Prahy. Detektivní groteska Mlýn na mumie (2014), odehrávající se v české metropoli za prusko-rakouské války, mu vynesla prémii Magnesia Litera 2015 za nejlepší prózu. Nejmenším věnoval předešlé povídky z lesa Habřince (Jezevec Chrujda točí film, 2014; Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič, 2015) a interaktivní zeleninový thriller Mrkev ho vcucla pod zem (2013).

Lucie Dvořáková (1959), absolventka ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP, patří k našim nejžádanějším ilustrátorkám. Dvojnásobná držitelka Zlaté stuhy doprovodila snovými kreacemi mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, nověji i Miloše Kratochvíla nebo Petra Stančíka. Věnuje se také animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a výpravě televizních pořadů pro děti (pohádková říše Fanfárie na kanálu ČT D:). Za návrh cyklu ilustrací ke Středověkým pohádkám Martiny Drijverové obdržela čestné uznání kolegia Namibook Island Illustration Concours 2013.

Návrat zpět