VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Petr Morkes
Praha, Albatros 2015, 152 stran
ISBN 978-80-00-04074-5
věk 10+

PETR HUGO ŠLIK

TAJEMSTVÍ JESKYNĚ POKLADŮ

Jak prosté, šerloci! Vzkaz vyťukaný propiskou do stránek verneovky z knihovny posloužil jako pobídka pro báječné pátrání dětí, které tak nerady odkládají mobily a tablety. Co na tom, že okrajová čtvrť Klárov má své nejlepší dny dávno za sebou? Kluci Vojta a Jindra, jejichž povahy i zájmy se skvěle doplňují, se vydávají vstříc záhadě staré desítky let a za asistence šikovné sestřenice překypují vůlí uspět. Stopy je zavedou do kanálu i do rány pavlačové drbně, budou čelit pronásledovateli a dějinám města, kde žijí, je-li třeba vyzvědět, nakolik se krutosti z roku 1953 promítly do osudů jejich tehdejších protějšků. Šlikově honičce za zlatem, jež se ne vždy třpytí, by svědčilo o něco méně jazykové koženosti. Nicméně nutno uznat, že autor akceleruje napětí jako jezdec rallye a buší do sebestředných, netečných dospělých, kteří by až na dvě tři čestné výjimky potřebovali psychologa.

Petr Hugo Šlik (1976) vystudoval geodézii na ČVUT a působí jako zeměměřič. Prosazuje se také jako hudebník a výtvarník. Dospělé zaujal detektivkami Stín černého motýla (2008) a Strach pod Karpaty (2011) z období mladé ČSR. V prózách Den, kdy se potkali (2014) a Tržiště testuje subtilnost soudobé novely. Z vášně pro klub z Vršovic vytěžil reportáž 14 míčů pro Bohemians (2011) pojednávající o jeho slavném australském turné. Mladé čtenáře oslovuje poprvé.

Petr Morkes (1973), absolvent Fakulty architektury ČVUT a animace na FAMU, patří k nejžádanějším kreslířům. Ve spolupráci s Pavlou a Tomášem Etrychovými publikoval tři detektivní série s jezevčím komisařem Vrťapkou (od 2007), které zprvu otiskovaly dětské časopisy. Vlastní seriály vytvářel i pro měsíčník Sunny speaks English. Výrazně parodické kresby držitele ceny SUK doprovázejí mj. vyprávění Jiřího Kahouna O létajících strojích (2013) či dobrodružnou prózu Ilony Fišerové Na orlích křídlech (2014), případně se uplatňují v učebnicích a knihách populárně naučných (Kniha čísel, Kapitánem svého počítače).

Návrat zpět