VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Filip Pošivač
Praha, Běžíliška 2015, 48 stran
ISBN 978-80-906112-4-5
věk 6+

JANA ŠRÁMKOVÁ – FILIP POŠIVAČ

KUBA TUBA TATUBAHN

Hudební nadání školáka Jakuba je tak zjevné, že se snad musel s tou tubou přímo vyklubat na svět. Sám by však rád podnikal i něco jiného, než jenom chodil do lidušky a dul jako žesťový trubadúr. A nadto v něm leckteří spolužáci vidí kvůli hřmotnému nástroji „troubu“, který se odlišuje. Když před nimi v obrázkové knize – vyznamenané za ilustrace Zlatou stuhou – uteče do pražské podzemní dráhy, má v úderném textu Jany Šrámkové o divotvorné zážitky postaráno. Kubův pobyt v Podmetru hluboko pod perony, kde velí pan Tatubahn notně od rány, nadchne malé příznivce kolosu městské hromadné dopravy, jelikož se tu odvíjí dada stejně jedinečné jako Kubův talent. Zbývá najít cestu k nástroji, který k chlapci tak bytostně patří, jinak by už bez něj nebyl jakživ celý.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Publikuje v časopisech Respekt, A2 a je činná i v Českém rozhlase. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Roku 2010 vydala knížku pro děti Putování žabáka Filemona a pro edici Mikroliška vytvořila drobné pohádky O panáčkovi, Kolala petřínská (obě 2014) a Lední medvědi odcházejí za štěstím (2016). Poetické shledání nejmladšího a nejstaršího pokolení popsala v knize Zuza v zahradách (2015).

Filip Pošivač (1986) absolvoval VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky. Zabývá se knižní a časopiseckou ilustrací (periodikum HraNa) a animovaným filmem (Až po uši v mechu, O Josefce a Bertíkovi, Nový druh apod.). Lásku k přírodě potvrdil nejen výtvarnou koncepcí souboru tchajwanských mýtů Pomsta hadů (2010), ale také ilustračním doprovodem ke sbírce Petra Borkovce Všechno je to na zahradě (2013) či k výboru z říkadel a básní Josefa Václava Sládka Od žežulky k Mikuláši (2016).

Návrat zpět