VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Libor Drobný
Praha, Portál 2016, 96 stran
ISBN 978-80-7432-719-3
věk 8+

PETRA ŠTARKOVÁ

JAK TO CHODÍ V LIDSKÉ HLAVĚ

Situace, jež vyvolává rozmanitost našich povah v reakci na nečekané události, ponoukaly k pátravým dotazům každého z nás už v předškolním věku. Petra Štarková se rozhodla, že v jednatřiceti kapitolách navnadí školáky i jejich rodiče k přemýšlení nad základy fungování lidské psychiky, která je už ze své sociobiologické podstaty neopakovatelně složitá. Dozvídáme se o nich hravou formou: jednotlivé vstupy jsou předznamenány příběhy trojice kamarádů v doprovodu „mozku“ Filipa, jejichž prostřednictvím vnímáme nejen mechanismy emocí a druhy paměti, ale i to, jak se rodí strach, jak se projevují poruchy pozornosti nebo vážná onemocnění nervové soustavy. Zdařilý uměleckonaučný titul obsahuje řadu testů a podnětů, jež jsou podobně jako úvodní texty barevně členěny a předpokládají interakci dětí a dospělých.

Petra Štarková (1975) je absolventkou oboru psychologie na UP v Olomouci. Publikuje odborné a populárně naučné texty do časopisů Psychologie Dnes, Sociální služby a na webu Psychology Today. Pracovala s handicapovanými v brněnském Centru Kociánka, pomáhala na lince důvěry pro děti a mládež i v internetových poradnách. V současnosti provozuje soukromou psychologickou praxi. Jako beletristka debutovala prózou Pirát jménem Šampaňský.

Libor Drobný (1984) vystudoval filmovou školu ve Zlíně (výtvarné zpracování animovaného filmu) a tamější Univerzitu Tomáše Bati (klasická animace). Zaměřuje se na ilustraci dětských knih a učebnic, animaci, komiks, prostorovou tvorbu a digitální fotografii. Do časopisu Mateřídouška přispívá komiksem Suri & Kata, vydávaným průběžně i knižně (Suri & Kata, agenti s. r. o., 2013; Suri & Kata – Sebrané spisy I, 2016).

Návrat zpět