VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustroval Petr Modlitba
Praha, Triton 2015, 124 stran
ISBN 978-80-7387-862-7
věk 8+

PETRA ŠTARKOVÁ

PIRÁT JMÉNEM ŠAMPAŇSKÝ

V rozeklaných stromech na zahradě nebývá nouze o překvapení. Dobrodružná próza Petry Štarkové díky této skrýši nabízí čtenářům vcelku neotřelé příhody trojice kluků, z nichž největší fantazií oplývá Jiřík. Zhmotní se mu touha trávit chvilky s kamarády na moři i na souši a ocitají se ve společnosti Alfonse Nostradama Šampaňského a jeho anglicky mluvícího papouška. Koho by taky nebavilo pátrat po ostrově pokladů, zvlášť když doba není tak krvelačná jako za R. L. Stevensona. S bílými vločkami nadcházející zimy se sice korzár a jeho šalupa načas vytratí, ale pokud se mezitím nastřádá dostatek fantazie, s jarními vodami budou zajisté zpátky. Autorka prozrazuje už od počátku, že kniha vznikala ve spolupráci s jejím synem – podobně zrozená vyprávění u širší veřejnosti vesměs příliš neuspějí, nicméně jí se podařilo napsat napínavou klukovskou novelu.

Petra Štarková (1975) je absolventkou oboru psychologie na UP v Olomouci. Publikuje odborné a populárně naučné texty do časopisů Psychologie Dnes, Sociální služby a na webu Psychology Today. Pracovala s handicapovanými v brněnském Centru Kociánka, pomáhala na lince důvěry pro děti a mládež i v internetových poradnách. V současnosti provozuje soukromou psychologickou praxi. Jako beletristka debutovala prózou Pirát jménem Šampaňský.

Petr Modlitba (1968) se coby malíř-autodidakt profiluje v oblasti paleontologické ilustrace. Podílel se na rekonstrukcích pravěkého života v Moravském zemském muzeu v Brně a některými pracemi je zastoupen i v tamním Pavilonu Anthropos, mj. nástěnnou malbou u vstupu do expozice, jež představuje repliku skalních maleb Austrálců. Vystavuje doma i v zahraničí. Pod vlivem děl Josefa Augusty a Zdeňka Buriana doprovází populárně naučné knihy pro dospělé i pro mládež (Mluvící prahrnec a jiné prapříběhy, Historie, kterou nikdo nezapsal apod.).

Návrat zpět