VÝBĚR ZE SOUČASNÉ ČESKÉ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 2015/2016


Ilustrovala Iku Dekune
Praha, Mladá fronta 2016, 144 stran
ISBN 978-80-204-4219-2
věk 10+

MARTIN VOPĚNKA

O DUŠI A DÍVCE – POHÁDKY Z HOR

Už sama obálka a pastelově barevné ilustrace přímo vábí k otevření souboru pohádek, které překvapí autorskými interpretacemi dávných bájí. Většinou se odehrávají v místech, jež jsou lidem jen stěží přístupná – na vrcholcích hor uzamčených příkrovem sněhu a ledu – a obsahují i látky kosmogonické, kupříkladu o tom, jak Stvořitel v podobě bílého ptáka předpověděl proměnu horské krajiny a jak s tímto zvěstovatelem zvířena nemilosrdně naložila. Působivé jsou i příběhy vyprávěné starým krkavcem, v nichž chybí láskyplný rodič nebo v nichž se soužití rozpadá a mláďata se vydávají hledat štěstí po svém. Zcestovalý tvůrce se nevyhýbá ani námětům tragickým, jako v případě medvíděte, které podlehlo vábení omamných látek. Zvířecí portréty a výjevy Iku Dekune, někdy i přes celé dvoustrany, vyvažují tyto polohy jemností podání.

Martin Vopěnka (1963) vystudoval jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT. Roku 1990 založil tento spisovatel a cestovatel nakladatelství Práh. V románu Pátý rozměr (2009) nabídl vedle dramatického příběhu i alternativní filozofický náhled na vesmír. Kniha Nebarevné vzpomínky (2013) zachycuje atmosféru šedesátých let na půdorysu autobiografických reflexí dětství. Pro menší děti vytvořil encyklopedii Poznávám svět (2002 a 2011). V letech 2011–2013 publikoval dystopickou trilogii o „spícím městě“ (Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství), která vyšla i na Slovensku. Román Nová planeta byl poctěn Zlatou stuhou v kategorii beletristických knih pro mládež.

Iku Dekune (1969) absolvovala obor grafika na Musashino Art University v Tokiu a od roku 2002 žije se svým mužem v Praze. Její tvorba je rozkročena mezi evropskou kulturou a principy japonského umění, za což byla oceněna i na mezinárodním poli. Za ilustrace k pohádce Das Meerhäschen bratří Grimmů získala Grand Prix 2003 na Bienále ilustrací Bratislava, za doprovod k Divokým husám (česky vyšlo pod názvem Divoké labutě) Michaila Bulatova získala cenu Nejkrásnější kniha Japonska 2005. Pro přední tokijské nakladatelství Kaisei-sha ilustrovala pohádku Boženy Němcové O dvanácti měsíčkách (2008). Bohatě vypravila i výbor z díla K. J. Erbena Živá voda (2011) či dystopii pro mladší školáky Zajatci stříbrného slunce (2015) od Miloše Kratochvíla.

Návrat zpět