Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

DŮM V RUGOLUMarka Míková

Koncepčně i graficky náročnější titul sleduje dvojí záměr. Základní polohu nabízejí příhody českých sester-dvojčat, jež se jedno léto ocitají u strýčka v italském Rugolu. Ten nebyl autorčiným smyšleným příbuzným, ale skutečným Štěpánem Zavřelem, který se v této obci poblíž Benátek po dramatickém útěku z vlasti v roce 1959 usadil a zanechal v ní výrazný kulturní i duchovní odkaz. Žil v pohádkovém domě plném kreseb a tajemných zákoutí – a tyto dojmy jeho neteř vetkala do vzpomínek na neklidnou dovolenou svých rodičů. Každou kapitolu románového pásma uvozuje černobílý ilustrační doprovod Zavřelova blízkého přítele Jindry Čapka, jejž s tvůrcem spojovalo i angažmá v exilovém nakladatelství Bohempress. Kniha budiž suvenýrem pro všechny, kdo chtějí zavzpomínat na pobyt ve slunné Itálii a jsou naladěni přijmout půvabně rozkochanou představu o dívčích prázdninách, jejímž prostřednictvím Marka Míková uctila památku věhlasného strýce.

Marka Míková (1959) je všestranná umělkyně, spisovatelka, hudebnice, (loutko)herečka. Absolvovala obor režie a dramaturgie loutkářství na DAMU, pracuje jako režisérka v divadlech Minor a Lampion (adaptace Karafiátových Broučků, 2018), věnuje se rovněž dabingu. Její prozaická prvotina Roches a Bžunda s ilustracemi Juraje Horvátha byla oceněna jako Nejkrásnější česká kniha 2002. Vypravěčsky neotřelá próza JO537 (Zlatá stuha 2010) byla podobně jako Knihafoss (2007), Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera. Ocenění nicméně získal až příběh o lásce v době pandemie, nazvaný Kabát a kabelka (2021) s ilustracemi Galiny Miklínové.

Štěpán Zavřel (1932–1999) začínal jako kolorista ve studiu Bratři v triku Jiřího Trnky. Studoval FAMU a v exilu pak Accademii di Belle Arti v Římě. Jeho osobní i umělecký život je spjat s Itálií a německojazyčným regionem. V curyšském nakladatelství Bohempress, které v roce 1971 založil s Otakarem Božejovským, publikoval několik desítek autorských knih, např. Sen v Benátkách (1974, česky 2016) nebo Zachráněný dědeček (1991, česky 2017). Vrcholným dílem křesťansky zaměřeného a cenami ověnčeného umělce jsou ilustrace k adaptacím biblických příběhů Mit Gott unterwegs (1996) Reginy Schindlerové.

Jindra Čapek (1953) vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Curychu, kam odešel s matkou roku 1969, a poté Akademii výtvarných umění v Karlsruhe. Od konce 70. let se věnuje ilustraci, grafice a malbě, od roku 1998 žije v Českém Krumlově. Je držitelem mnoha uměleckých cen (např. Plaketa BIB v roce 1985 a 1991). Ilustroval na 50 knižních titulů, mj. Pohádky brášky Králíka (2006) Pavla Šruta, Špalíček lidových písní (2008) Josefa Krčka či nejnověji Zmizení Edwina Lindy (2019) Davida Jana Žáka.

DŮM V RUGOLU
Ilustrátor: Štěpán Zavřel
Ilustrátor: Jindra Čapek
188 stran
Praha, Book Dock 2018
ISBN:978-80-88066-16-3
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace