Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
Hrdinky. Příběhy významných českých ženRenáta Fučíková, Lenka Křížová, Kateřina Tučková a kolektiv
Hrdinky přinášejí mnohem víc než podtitulem avizované „příběhy významných českých žen“. Řetěz šedesáti osobností počíná kněžnou Ludmilou, pramáti přemyslovské dynastie a první českou světicí, a končí symbolicky znovu Ludmilou, jedinou tajně vysvěcenou katolickou kněžkou v normalizačním Československu. Portréty konkrétních osob střídají typizované osudy jejich bezejmenných souputnic od raného středověku do současnosti. Neokázalé hrdinství těchto žen spočívalo v tom, s jakou obětavostí střežily domácí krb a láskyplně riskovaly život i jako rodičky, aniž se jim dostalo práva na sebeurčení, neřkuli podnikat či jezdit rallye. O to důrazněji je vedle úmorného zápolení o každodenní existenci zapotřebí ocenit jejich boj za rovnoprávnost a úctu, kterým se kdysi těšily až mladší doby kamenné. Autorkou konceptu a kontextových předělů, na jejichž pozadí vyvstává neutěšený obraz žen svazovaných patriarchálními konvencemi, je Renáta Fučíková. Medailonů výjimečných žen se zhostily Kateřina Tučková, Lenka Křížová a dílem i Anna Musilová. Časová osa s vyškrabávanými ilustracemi Renáty Fučíkové přirozeně člení výtvarně ambiciózní knihu, kde se o ilustrace podělili její plzeňští studenti.
Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.
Lenka Křížová (1987) vystudovala bohemistiku a historii na FF UK, kde získala doktorát z českých dějin, a ochranu kulturního dědictví na FF UHK. Působí v oddělení biografických studií Historického ústavu AV ČR. Zabývá se kulturními dějinami 19. století a otázkami genderu, jimž věnovala odborné práce.
Kateřina Tučková (1980) absolvovala obory historie umění, český jazyk a literatura na FF MU, doktorát z dějin umění obdržela na FF UK. Překládá ze slovenštiny a působí jako kurátorka výstav. Knihu Fabrika (2014) připravila u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester. V beletristické tvorbě propojuje fikci s historickou realitou, do níž vsazuje osudy ženských hrdinek (Vyhnání Gerty Schnirch, Žítkovské bohyně). Drama Vitka věnovala skladatelce Vítězslavě Kaprálové. Je laureátkou Magnesie Litery, Ceny Josefa Škvoreckého, Premio Libro d’Europa a Ceny za svobodu, demokracii a lidská práva.
Kolektiv ilustrátorů složený z 39 studentů FDULS ZČU pod vedením Renáty Fučíkové
168 stran | |
Praha, Universum 2020 | |
kniha, vázaná vazba | |
ISBN: | 978-80-242-6888-0 |
Věk: | (OD 12 LET) |
Ukázka PDF |