Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

POHÁDKOVÉ PRÁZDNINY U PŘEDNOSTY DRAHORÁDARobert Drozda

Pan Otakar Drahorád šéfující rychlíkové stanici Záhořice repasoval vyřazený vagon ve stylu salonního vozu Františka Ferdinanda, aby v něm mohl vnoučatům o prázdninách vyprávět třetí sadu historek určených všem milovníkům vláčků. Drážní arabesky z časů páry, telegrafu a ručních výhybek se v podání dědečka s přirozenou autoritou blíží atmosféře večerníčkových pohádek Pavla Naumana s mašinkovým kouzelníkem Zababou. Na digitalizovaných nádražích už sice živého železničáře pohříchu málem nenajdeme, zato v tunelech lze ještě narazit na přízrak, o duchu sounáležitosti nemluvě. Trilogie Roberta Drozdy potvrzuje, jak autorské pohádce prospívá profesní vášeň pro zanikající tradici, a z posledních ilustrací malíře Jiřího Boudy sálá víra, že správný chlap má konat srdcem. Nemíříme na slepou kolej právě proto, že už svou práci nepovažujeme za poslání?

Robert Drozda (1949) působil jako vrchní inspektor Českých drah pro vyšetřování mimořádných událostí a věnoval se též prevenci nehod v železniční dopravě, mj. při práci s dětmi. Celoživotní praktické zkušenosti zachytil v knize Železničářský pitaval (2002). V práci O duši plaských hodin (2006) shrnul historii hodinového stroje v cisterciáckém klášteře v Plasích. Malé i velké příznivce starých časů na dráze oslovil ve volné trilogii započaté svazky Pohádky pana přednosty (2012) a Pohádky přednosty Drahoráda (2013).

Jiří Bouda (1934–2015), syn akademického malíře Cyrila Boudy, absolvoval pražskou VŠUP v ateliéru Karla Svolinského a patřil k předním grafikům civilistní orientace. Dění na železnici, jíž zasvětil valnou část tvorby, důvěrně poznal při práci signalisty v dnes už zrušené stanici Praha- -Bubeneč. Od roku 1968 bojoval o záchranu technických památek. S man želkou restauroval Langweilův model Prahy vystavený v Muzeu hlavního města Prahy a v cyklu vedut zdokumentoval podobu barbarsky strženého nádraží Praha-Těšnov. Proslul jako rytec poštovních známek a tvůrce ex libris. Ilustrace k třetímu svazku Drozdových pohádek byly jeho poslední prací.

POHÁDKOVÉ PRÁZDNINY U PŘEDNOSTY DRAHORÁDA
Ilustrátor: Jiří Bouda
132 stran
Praha, Novela bohemica 2015
ISBN:978-80-87683-51-4
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace