Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
ZLOČIN NA STARÉM MĚSTĚ PRAŽSKÉMDaniela Krolupperová
Historická detektivka pro zvídavé děti se objevuje na knihkupeckých pultech poměrně výjimečně, ačkoli může být pojata jako vděčná pragensie. Jako východisko pro tuto staropražskou zápletku autorce posloužil známý obraz Jakuba Schikanedera Vražda v domě, za oním účelem umně zasazený do ilustrací Barbory Kyškové. Malý Jakub ve vzpomínce přihlíží tragickému pádu dívky z pavlače, celý rozrušený se vrací domů a hrůzný výjev mu doživotně uvízne v paměti. Mezitím komisař Zastávka povolává k výslechu řadu svědků, a tak před čtenářstvem defilují osobnosti, které se v poslední třetině předminulého století podílely na společenském dění poněkud upozaděné metropole. Reálné postavy a události dokázala Daniela Krolupperová do textu vkomponovat nenásilně, a tudíž se školáci v příběhu oceněném Zlatou stuhou kromě rozuzlení případu dozvědí i okolnosti, za nichž vznikly tělocvičná jednota Sokol nebo první dívčí gymnázium Minerva.
Daniela Krolupperová (1969) po studiích severských jazyků na FF UK pracovala jako redaktorka České tiskové agentury. Nyní se věnuje překladatelství a literární tvorbě. Starším čtenářům adresovala knížky s historickou tematikou, například M. D. Rettigová – Tajný deník schovanky (2006) či detektivku z 19. století Zločin na Starém Městě pražském (2014, Zlatá stuha). Její zájem o dějiny se promítl také do svazku Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou, Zlatá stuha). V nakladatelství Portál vydala pohádky pro mladší školáky Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013) a Jde sem lesem (2016, vše s ilustracemi Evy Chupíkové). Píše rovněž pro edice První a Druhé čtení a nevyhýbá se ani látkám citlivě zobrazujícím problematické stránky dětství.
Barbora Kyšková (1954), absolventka AVU, se věnuje volné tvorbě, restaurátorství a výrobě kulis. V knižní ilustraci pro děti se zprvu zaměřovala na fantastiku, např. při doprovodu k prvnímu českému vydání (2006) Hodinového strojku Philipa Pullmana, ke Kronice Prydainu (2004) Lloyda Alexandra nebo k nové české verzi (2007) pohádky Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Tajuplné výtvarné polohy dlouhodobě prokazuje jak v knihách Daniely Krolupperové Společenstvo klíčníků (2012), O’Bluda (2013) a Zločin na Starém Městě pražském (2014), tak v dalších výletech do české historie, třeba v epopeji Zuzany Kopečkové Strážce mýtů (2018).
Ilustrátor: | Barbora Kyšková |
141 stran | |
Praha, Albatros 2014 | |
ISBN: | 978-80-00-03792-9 |
Věk: | (10+) |